Çikolata yemeli mi, yememeli mi?

Magnezyum açısından da oldukça zengin…

Birçok kişinin hayallerini süsleyen, nice diyetin bitmesine neden olan çikolatanın aslında düşünüldüğü kadar zararlı olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Önemli olan neyi, ne kadar tüketmemiz gerektiği…

Çikolatanın yapımında kavrulmuş kakao çekirdekleri kullanılıyor. Çekirdeklerin ince dış kabuğunu kaldırıp, ufak parçalara ayırdığımızda ise çikolatanın özünü elde ediyoruz. Kakaonun bu en saf hali sağlık açısından önemli yararlara sahip. Peki ham çikolatanın neden çok daha düşük ısıda kavrulduğunu biliyor musunuz? Bu işlem sayesinde çikolatanın içerdiği faydalı öz daha uzun süre saklanabiliyor. Kavurmanın ardından kakao çekirdekleri, çikolata kısmı ve kakao yağı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yağ, çikolatanın kremsi dokusu açısından önem taşıyor. Fakat bazen daha ucuz olan, sağlıksız yağlar kullanılıyor. İşte tam da bu yüzden marketlerden aldığınız ürünlerin etiketlerini kontrol ederek, bitkisel yağ eklenmiş çikolatalardan uzak durmak gerekiyor.

EN İYİSİNİ SEÇİN

Ürün etiketlerinde yazanları okurken, kakao yüzdesine dikkat etmek önem taşıyor. Çünkü bu bilgi size aldığınız çikolatanın içinde ne kadar kakao, ne kadar yağ olduğunu gösteriyor. Örneğin iyi kalite bitter çikolatanın en az yüzde 70 oranında kakao maddesi içermesi gerekiyor.

Üreticiler pürüzsüz bir çikolata yaratmak için kakao maddeleri ve kakao yağını rafine edip, ısıtıyor. Şeker, süt ve diğer tatlandırıcılar da bu noktada ürüne ekleniyor. Bu yüzden içindekiler kısmında yer alan şeker oranına da göz atmakta fayda var. Unutmayın ki aşırı derecede işlenmiş veya tatlandırılmış ürünlerin “sağlıklı besinler listesi”nde yeri yok. Siz siz olun, aldığınız tüm ürünlerin etiketlerini okuyun ve vücut sağlığınız için en saf çikolatayı seçerek, kararında tüketin!

YARARLARI SAYMAKLA BİTMEZ

  • Kavrulmuş kakao çekirdekleri, çikolatanın en saf hali olduğu için yararları da bir hayli fazla. Örneğin içeriğindeki lif sindirim sistemi, demir de alyuvar oluşumu için önem taşıyor.
  • Çikolatanın harika bir besin olduğuna dair şöhreti, çoğunlukla antioksidan özelliklerinden geliyor. Bu maddeler serbest radikallerin ortaya çıkmasına, dolayısıyla da vücudun kanserle savaşmasına yardım ediyor.
  • Çikolata, sağlıklı sinirler ve kas fonksiyonu için önemli olan magnezyum açısından da oldukça zengin.
  • Ayrıca bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olan manganez ve çinkoyu da içeriyor.
  • Ve tabii ki serotonin! Kakaoda “mutluluk kimyasalı” olarak adlandırılan serotinin üretilmesi için beynin ihtiyaç duyduğu triptofandan bolca bulunuyor.

 

ÇİKOLATALI TARİFLER:

ÇİKOLATALI MOUSSE

Çikolata yemeli mi, yememeli mi

 

(6 KİŞİLİK)

MALZEMELER

165 g yüzde 70 bitter çikolata
6 adet büyük yumurta (sarıları ayrılmış)
1 yemek kaşığı kakao özü ve yağı

Hazırlanışı: Çikolatayı benmari usulü eritin. Soğuduktan sonra yumurta sarılarını tamamen birleşene kadar karıştırın. Ama dikkatli olun, eğer çok karıştırırsanız karışımınız katılaşır. Cam bir kase içinde sertleşene kadar yumurta beyazlarını çırpın. Ardından karıştırarak, yavaşça çikolata karışımının içine ilave edin. Bir kaşık veya sıkma torbası ile altı servis tabağına ayırın ve en az dört saat soğumaya bırakın.

BESİN DEĞERLERİ

  • 165 KALORİ
  • 5 G YAĞ (2 G DOYMUŞ)
  • 25 G KARBONHİDRAT